Tegenstellingen
De bevrijding van Petrus was een geliefd onderwerp van de caravaggisten. Het verhaal heeft dan ook alle elementen in zich waar deze schilders van hielden.
Lichteffecten Volgens de bijbel was er ‘s nachts, in het donker, plotseling een fel licht. Ter Brugghen heeft dat goed uitgebuit. Het licht, dat van links komt, verhoogt de dramatiek. Het gezicht van de engel bevindt zich in de schaduw, waardoor het licht op Petrus’ gezicht nog feller lijkt.
Mimiek Volgens het verhaal verraste de engel Petrus in zijn slaap. Toen hij de engel opeens voor zich zag, was zijn schrik dan ook groot: met mond en ogen wijd open, staart de grijsaard de verschijning aan.
Natuurgetrouw Ter Brugghen heeft ook de uiterlijke verschillen tussen de twee figuren benadrukt. De mollige hand van de engel contrasteert met de stramme vissershanden van Petrus. De blanke huid van de één plaatste hij naast de donkere gerimpelde huid van de ander.
|