Het Mauritshuis is een uniek museum met een wereldberoemde collectie schilderijen, maar dat is niet het hele verhaal. Wist je bijvoorbeeld dat het gebouw vroeger bekend stond als het suikerpaleis? In het kader van Ketikoti en de Tula herdenking, bieden wij dit jaar opnieuw een reeks rondleidingen aan rondom het koloniaal en slavernijverleden van het gebouw én de collectie.
In 2019 maakten we de meerstemmige tentoonstelling Bewogen Beeld - Op zoek naar Johan Maurits, waarbij het koloniale verleden van de oorspronkelijke bewoner en naamgever van het gebouw vanuit uiteenlopende perspectieven werd onderzocht. Deze rondleiding is een voortzetting: We staan stil bij de verhalen die lang geen ruimte hebben gekregen en die nauw samenhangen met de geschiedenis van Den Haag.
Ook de schilderijen bevatten talloze verwijzingen naar het koloniale verleden. Neem bijvoorbeeld de vooralsnog naamloze bediendes, details met koloniale producten en zeldzame verfpigmenten van de andere kant van de wereld. We plaatsen wat je ziet in een grote context zodat we het ook kunnen hebben over wat je juist niet ziet op de schilderijen: de mensonterende praktijken in het koloniale systeem en de handel in tot slaaf gemaakten.
Samen met bezoekers bekijken we onze verhalen vanuit verschillende perspectieven en vormen we zo een beter inzicht in ons gedeelde verleden én heden.